podróże travel

Bolwoningen, s-Hertogenbosch, Netherlands. Domy mieszkalne w kształcie piłki golfowej. (houses in the shape of a golf ball)

Architekci zaskakują nas na każdym kroku. Ich innowacyjne pomysły czasem są ponadczasowe i fascynujące a czasem… A czasem wpadną na pomysł stworzenia osiedla domów mieszkalnych w kształcie piłeczki golfowej.

To nie pierwszy taki wybryk w Holandii, w Rotterdamie jedną z popularniejszych atrakcji są domy w kształcie sześcianu „cube house” jeden jest nawet udostępniony do zwiedzania za małą opłatą. Szkoda że w s-Hertogenbosch w piłeczkach golfowych nie wpadli na taki sam pomysł bo z chęcią bym weszła do środka.

Będąc tutaj staraliśmy się nie przeszkadzać mieszkańcom. Bardzo mi zależało żeby NIE naruszać ich prywatności, moja ciekawość nie wygrała z dyscypliną, którą nauczyło mnie harcerstwo. Dlatego oglądaliśmy te domy z daleka (z pobliskiego parku, swoją drogą bardzo ładne miejsce).

Z oficjalnej strony tych nieruchomości dowiedziałam się kilku być może ciekawych informacji: „Biała kula ma średnicę pięciu i pół metra i składa się z cementu wzmocnionego włóknem szklanym. Kula jest jakby częścią domu na palach. Opiera się na prefabrykowanym betonowym walcu o średnicy trzech metrów. Domy są podzielone w następujący sposób: salon znajduje się na górze kuli, toaleta i łazienka pośrodku, a na dole sypialnie i pomieszczenie gospodarcze wykonane z poliestru. Te domy do wynajęcia dla jednej lub dwóch osób o powierzchni pięćdziesięciu pięciu metrów kwadratowych o niezwykłej architekturze są wynajmowane przez Brabant Wonen w Den Bosch.” http://www.denbosch-cultuurstad.nl


Architects surprise us at every step. Their innovative ideas are sometimes timeless and fascinating, and sometimes … And sometimes they come up with the idea of creating a housing estate in the shape of a golf ball.

This is not the first such prank in the Netherlands, in Rotterdam one of the most popular attractions are the cube house, one is even open to the public for a small fee. It is a pity that in s-Hertogenbosch in golf balls they did not come up with the same idea because I would love to go inside.

Being here, we tried not to disturb the residents. I really wanted NOT to violate their privacy, my curiosity did not win with the discipline that scouting taught me. That is why we saw these houses from a distance (from a nearby park, a very nice place by the way).

From the official website of these properties I learned some interesting information: „The white ball is five and a half meters in diameter and consists of fiberglass cement. The ball is like part of a stilt house. It rests on a precast concrete cylinder with a diameter of three meters. The houses are divided as follows: the living room is on the top of the ball, the toilet and bathroom in the center, and the bedrooms and utility room are made of polyester downstairs. by Brabant Wonen in Den Bosch. ” http://www.denbosch-cultuurstad.nl


Photo from http://www.denbosch-cultuurstad.nl
Kto chciałby mieszkać w domu który jest tak rozpoznawalny? Kto chciałby mieszkać w domu obok którego nie da się przejść obojętnie? Daj znać co myślisz o takiej architekturze w komentarzu.

Who would like to live in a house that is so recognizable? Who would like to live in a house that cannot be ignored? Let me know what you think about such architecture in the comment.


MIRA7 thoughts on “Bolwoningen, s-Hertogenbosch, Netherlands. Domy mieszkalne w kształcie piłki golfowej. (houses in the shape of a golf ball)

    1. Ciekawa architektura to to jest, jednak czy i kto chciałby tutaj mieszkać to już inna sprawa 🤷🏼‍♀️ dla mnie zbyt ciasno (chociaż mój metraż niewiele większy, jednak rozkład robi różnicę). Uznałam że kapelusz nie pasuje mi do kurtki 😅 i za karę został w bagażniku hahah

      1. Kule same w sobie są ciekawe ale w ogóle nie pasują do otoczenia, tak jak widzę to na zdjęciach. Szkoda że w bagażniku 🙂

      2. Prawda, chociaż w Holandii baaaardzo dużo takich miejsc i budynków. Niepasujących 🤷🏼‍♀️ … kapelusz miał przerwę na knopersa hahah szukam teraz kapelusz kowbojski 🤣

Leave a comment / Zostaw komentarz