podróże travel

Moerputtenbrug, s’Hertogenbosch, Netherlands, czyli spacer po moście w środku parku.

Pokażę Wam bardzo instagramowe miejsce, jakże by inaczej … znalazłam je na instagramie 😅. Jednak widzę w tym miejscu większy potencjał niż tylko fajne miejsce na sesję zdjęciową.

Moerputtenbrug to 600-metrowy most kolejowy będący częścią większego systemu Langstraatspoorlijn. Spółka kolejowa chciała rozebrać ten nieużywany i rozpadający się most. Jednak gmina Den Bosch tak bardzo chciała go zachować, że znalazła sposób i pieniądze aby to zrobić. W 2006 roku most został ponownie odnowiony i przekształcony. Jest teraz integralną częścią rezerwatu przyrody i po za piękną i zróżnicowaną naturą, jest jedną z głównych atrakcji tutaj.

Co jeszcze można tutaj zobaczyć? No właśnie naturę. Chciałabym powiedzieć „ciszę i spokój” ale nic z tych rzeczy 😅 pomimo że jest to rezerwat przyrody i żyją tu zwierzęta oraz roślinność które są pod ochroną, to ciszy tu jest mało. Wszystko przez popularność tego miejsca. Most jest dość wąski, na obszarze rezerwatu w miejscach podmokłych (zalewowych) zbudowane są drewniane kładki (mostki), które pokazują piękno natury ale także umożliwiają i naturze i ludziom (także na wózkach inwalidzkich/ z wózkami na dzieci) funkcjonować bez kolizji. Jednak tak jak most są dosyć wąskie. Gdyby to miejsce nie było takie popularne to nie byłoby to problemem … moim zdaniem pomysłodawcy mieli świetny pomysł na to miejsce ale nie przewidzieli, że to miejsce będzie aż tak popularne (parkingi darmowe ale także małe).

Co polecam jadąc tutaj? Wybierzcie się tutaj rano albo wieczorem… Chcąc zrobić tutaj sesję zdjęciową zarezerwujcie więcej czasu (albo czas gdy większość ludzi pracuje)… Jeśli chcecie przyjechać tu na weekendowy spacer wśród natury to także polecam o mało popularnych godzinach (czyli 8-9 rano) albo wcześniej 😅🙈 wiem, że to brzmi jak jakiś koszmar ale albo „cisza i spokój” albo sen i późne śniadanie a potem brak miejsca na parkingu i spacer wśród sporej ilości ludzi (z dziećmi). Pamiętajcie, że ja żadnego sposobu na zwiedzanie nie neguję (co kto lubi), poprostu daje znać jak jest.


I will show you a very instagrammable place, how else … I found it on instagram 😅. However, I see more potential in this place than just a cool place for a photo shoot.

The Moerputtenbrug is a 600-meter-long railway bridge that is part of the larger Langstraatspoorlijn system. The railroad company wanted to dismantle this disused and decaying bridge. However, the municipality of Den Bosch wanted so much to keep it that it found a way and money to do so. In 2006, the bridge was renovated and transformed again. It is now an integral part of a nature reserve and besides its beautiful and varied nature, it is one of the main attractions here.

What else can you see here? Exactly nature. I would like to say „peace and quiet” but nothing like that 😅 despite the fact that it is a nature reserve and animals and plants live here that are under protection, there is little silence here. All because of the popularity of this place. The bridge is quite narrow, in the area of the reserve, wooden footbridges (bridges) are built in the wetlands (floodplains), which show the beauty of nature, but also enable nature and people (also in wheelchairs / with prams for children) to function without collisions. However, like the bridge, they are quite narrow. If this place were not so popular, it would not be a problem … in my opinion, the originators had a great idea for this place, but they did not foresee that this place would be so popular (free but small parking lots).

What do I recommend going here? Go here in the morning or in the evening … If you want to make a photo session here, book more time (or time when most people are working) … If you want to come here for a weekend walk among nature, I also recommend the less popular hours (8-9 am ) or earlier 😅🙈 I know it sounds like a nightmare but either „peace and quiet” or sleep and late breakfast and then no parking space and a walk among a lot of people (with children). Remember that I do not deny any way of visiting (who likes what), I just let you know how it is.


Error retrieving media


MIRA17 thoughts on “Moerputtenbrug, s’Hertogenbosch, Netherlands, czyli spacer po moście w środku parku.

  1. Mam nadzieję że nowy wygląd strony się przyjmie (jak Ci się podoba?) Oraz Dzięki dodaniu kolejnej nazwy domeny łatwiej mnie w internecie wyszukać 😉 a że aktualnie wpisując mirapeta.com (czyli moje imię i nazwisko .com) to już prościej się chyba nie da hahah i dobrze bo ta zmiana zaczęła przynosić mi korzyści 😎. A w upały chodziłam w nowych butach do wędrówek żeby je rozchodzić przed urlopem 😃 i leżakowałam na balkonie 🤣 w Holandii było tych gorących dni i tak za mało żebym zdążyła się opalić 😅 a Ty jak zniosłeś upalne dni? Byłeś gdzieś nad wodą?

   1. Podoba mi się zdjęcie profilowe no i nowa szata również. Cieszę się że przynosi Ci korzyści. Czyli nowe butki nie mają wytchnienia. W Polsce też ich aż tyle nie było ale właściwie to się ma zacząć porządnie ciepło od poniedziałku. Jak spędzałem upalne dni widać na blogu😉 Pozdrowionka Ciekaw jestem gdzie na urlop się wybierasz

   2. W sumie zgadłeś jadę w Alpy i w dolomity (tam jeszcze mnie nie bylo) a nagrodę też dostaniesz bo jutro, pojutrze i w nast tygodniu pojawią się nowe posty na blogu 😅 będzie ich więcej niż zawsze. 😜😜😜

   3. Najpierw pomyślałem że zatęskniłaś za Polskimi górami. Ale zgadłem że Alpy ale skoro jeszcze Ciebie tam nie było to zapowiada się ciekawie. Dziękuję za nagrodę ale spodziewałem się jakiejś osobistej a nie ogólnodostępnej 😉👍Miłego piąteczku.

   4. Na insta będzie relacja a potem post na blogu z wakacji i wszystkich lokalizacji. A co do nagrody to poprostu na szybko na nic innego nie wpadłam 🙈 ale podczas najbliższych wakacji pomyślę nad jakimiś fajnymi fantami dla najbardziej zaangażowanych obserwujących 😋😋

 1. Świetnie, że pokazujesz ciekawe i niezwykłe miejsca. Podróżuję razem z Tobą, dzięki.
  Zasyłam serdeczności

Leave a comment / Zostaw komentarz